Jak ze sobą rozmawiać, aby budować więź i wzajemny szacunek, a przez to tworzyć w przestrzeni rodzinnej i zawodowej taką atmosferę, w której ludzie chętnie ze sobą przebywają i współpracują?
Porozmawiajmy! Jak mówić o rzeczach trudnych w sposób, który nas do siebie zbliża, a nie oddala?
(Sobota)
Warsztat ten jest zaproszeniem do zadbania o język, którym się do siebie zwracamy. W sytuacji zabiegania, presji czasu, napięć i nieporozumień, dbanie o komunikację staje się sporym wyzwaniem. Łatwiej nam wówczas przychodzi formułowanie krytycznych osądów na swój lub czyjś temat, rozpamiętywanie niepowodzeń, porównywanie z innymi czy niedostrzeganie wkładu własnego i innych. Wszystkie te działania są ryzykowne z punktu widzenia porozumienia zwłaszcza w trudnych i konfliktowych sytuacjach.
Warsztat jest skierowany w szczególności do:
1. Osób, którym w sytuacji nieporozumień i trudności zależy na komunikowaniu się w sposób budujący porozumienie.
2. Osób, które chcą nauczyć się słuchać i wyrażać z troską o ważne dla nas potrzeby.
3. Osób, które chcą ćwiczyć umiejętność empatycznego kontaktu ze sobą i z innymi w oparciu o narzędzia inspirowane podejściem Nonviolent Communication (Porozumienia bez Przemocy).
✔ Rozwiniesz umiejętność rozpoznawania blokad i utrudnień w komunikacji.
✔ Poznasz i przećwiczysz narzędzia wspierające porozumienie: formułowanie komunikatów opartych na faktach, rozpoznawanie uczuć i potrzeb, formułowanie wykonalnych próśb.
✔ Rozwiniesz umiejętność empatycznego słuchania.
✔ Rozwiniesz umiejętność wyrażania uznania sobie i innym.
W trakcie warsztatów uczestnicy będą pracować w oparciu o poniższe tematy:
● Co wspiera, a co utrudnia komunikację? Bariery empatycznej komunikacji.
● Narzędzia wspierające proces komunikacji. Wprowadzenie do modelu Nonviolent Communication (NVC) Marshalla B. Rosenberga. Cztery kroki.
● Empatia jako sposób na budowanie kontaktu.
● Wdzięczność i wyrażanie uznania.
Trenerka warsztatu umiejętności psychospołecznych i treningu interpersonalnego rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne. W pracy z ludźmi interesuje ją obszar rozwoju umiejętności komunikacyjnych. Wspiera osoby i zespoły w kryzysie. Dba o usłyszenie się osób będących w sytuacji konfliktu i wypracowanie porozumienia korzystnego dla obydwu stron. Ważne jest dla niej promowanie komunikacji opartej na empatii i szacunku, kontakcie z własnymi potrzebami i w dialogu z potrzebami drugiej strony. Obszary jej specjalizacji trenerskiej to: umiejętności komunikacyjne, rozwiązywanie konfliktów, budowanie relacji i współpracy w zespole, rozwój kompetencji trenerskich i facylitacyjnych.
jest miejsce dla każdego
Zobacz
inne szkolenia
Prowadzimy profesjonalne, jakościowe, wartościowe szkolenia dla organizacji, firm i różnych innych grup społecznych – w przystępnej cenie i wspierającej atmosferze.