Jak założyć stowarzyszenie czy fundację i co wybrać?

20/07/2022
Bezpłatne
Stacjonarne

Zapraszamy na warsztat dający konkretną i praktyczną wiedzę, dotyczącą zakładania i prowadzenia organizacji pozarządowych, niezbędną do podjęcia świadomej decyzji czy warto zakładać organizację i w jakiej formie ją prowadzić.

Informacje organizacyjne
termin
20/07/2022
(Środa)
miejsce
ul. Tyniecka 1, Liszki, I piętro
czas trwania
18:00 – 20:15
(w tym przerwy)
liczba uczestników
maks. 12 osób
Prowadząca
Izabela Plur
odpłatność
Bezpłatne
forma
warsztat
Jak założyć stowarzyszenie czy fundację i co wybrać?

Chcąc prowadzić organizację pozarządową, każdy staje przed decyzją o wyborze formy działalności, tj. czy ma to być fundacja czy stowarzyszenie, a jeśli stowarzyszenie to czy zwykłe czy rejestrowe, a może jeszcze coś innego.

Szkolenie przeznaczone jest dla osób z terenu gminy Liszki:

● przedstawicielek i przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych działających na terenie Gminy Liszki (zamieszkujących lub pracujących/działających na terenie Gminy Liszki);
● mieszkanek i mieszkańców Gminy Liszki.

Podczas szkolenia poszukamy odpowiedzi na następujące pytania:

● Kto może założyć stowarzyszenie?
● Czym różni się stowarzyszenie rejestrowe od stowarzyszenia zwykłego?
● Co to jest statut stowarzyszenia? Kto go pisze i od kiedy obowiązuje?
● Jak zwołać i przeprowadzić zebranie założycielskie?
● Jak zarejestrować stowarzyszenie?
● Kto może utworzyć fundację? Jaka jest rola fundatora?
● Co musi zawierać statut fundacji i jak go uchwalić?
● Jakie mamy władze w fundacji, a jakie w stowarzyszeniu?
● Jak zarejestrować fundację w KRS?

Podczas szkolenia pokazana zostanie specyfika różnych form prawnych organizacji pozarządowych i możliwości, jakie daje każda z nich. Ukazane zostaną korzyści i różnice pomiędzy fundacją a stowarzyszeniem, a także przedstawione najważniejsze kroki, jakie należy podjąć, aby utworzyć organizację.

Izabela Plur

Z wykształcenia jest socjolożką i pedagożką oraz absolwentką studiów podyplomowych z ekonomii społecznej, organizacji pomocy społecznej oraz zarządzania organizacjami pozarządowymi. Dodatkowo pełniła funkcję kierowniczki Klubu Integracji Społecznej, a także zbierała doświadczenie w pracy w administracji samorządowej i rządowej. Takie połączenie dało jej świetną podstawę nie tylko w zarządzaniu Fundacją, ale przede wszystkim – w zrozumieniu ludzkich potrzeb i niesieniu im pomocy. Dzięki wieloletniej współpracy z organizacjami pozarządowymi, oprócz ich zarządzaniem, aktywnie zajmuje się również wolontariatem oraz koordynacją i kierowaniem projektami społecznymi.

Szkolenie jest realizowane w ramach projektu pn. “Liderzy lokalni źródłem rozwoju kapitału społecznego“ i jest w całości dofinansowane ze środków otrzymanych z NIW-CRSO w ramach Programu Wspierania Rozwoju Uniwersytetów Ludowych na lata 2020-2030
pamiętaj, że
W Przestrzeni Rozwoju
jest miejsce dla każdego
rozgość się, zapoznaj się z naszymi działaniami i ofertą szkoleniową. Rozwijajmy się razem.

Zobacz
inne szkolenia

Prowadzimy profesjonalne, jakościowe, wartościowe szkolenia dla organizacji, firm i różnych innych grup społecznych – w przystępnej cenie i wspierającej atmosferze.