Chcielibyśmy porozmawiać podczas spotkania mającego wymiar nie tylko dyskusji, ale również krótkiego szkolenia w zakresie psychologicznych aspektów pomocy drugiemu człowiekowi oraz organizacji pomocy na poziomie lokalnym.
Jak pomagać Uchodźcom
- i zarządzać własną energią pomagania?
(Wtorek)
Od dwóch tygodni jesteśmy niemal non stop zaangażowani w różnego rodzaju pomoc osobom uchodźczym, organizujemy posiłki, noclegi, dojazdy. Liczne zbiórki ubrań i żywności oraz przedmiotów pierwszej potrzeby dają namiastkę poczucia bezpieczeństwa osobom, które uciekły przed wojną. Wiele osób oferuje pomoc w postaci dachu nad głową. Nie każdy jest jednak gotowy na tak poważny krok
Ponieważ pomagamy wszyscy, tym samym spotkanie skierowane jest do szerokiej grupy osób, które już włączyły się w pomoc, organizujących się oddolnie w społecznościach lokalnych (w szczególności w mieszkańców w Gminie Liszki) jak i do tych osób, które to rozważają, ale potrzebują więcej wiedzy, informacji oraz wsparcia.
Pomaganie wymaga od nas przeorganizowania swojego życia, dobrej organizacji, współpracy.
To spore wyzwanie dla nas, dla naszych organizmów, rodzin, społeczności. Działanie wymagające nie tylko empatii i serca ale również wiedzy o tym jak wspierać i rozmawiać z osobami doświadczającymi syndromu stresu pourazowego, utraty poczucia bezpieczeństwa, lęku o swoich bliskich, jak również przeżywających stratę, a nierzadko również żałobę.
Będzie czas na pytania, wymianę dobrych praktyk, wspólne szukanie rozwiązań
Spotkanie odbywa się w ramach Społecznego Klubu Dyskusyjnego. Podczas spotkania będzie czas zarówno na prelekcję dotyczącą zagadnienia oraz na dyskusję i wymianę doświadczeń uczestników spotkania.
Spotkanie podzielone jest na dwie części. W pierwszej uczestnicy dowiedzą się:
● jak rozmawiać z ofiarami wojny, czym jest syndrom ofiary wojny, trauma wojenna i zespół stresu pourazowego oraz co każdy z nas nie będący profesjonalnym pomagaczem może zrobić, aby skutecznie pomóc poczuć się bezpiecznie osobom uchodźczym.
W drugiej części uczestnicy dowiedzą się:
● jak nie bać się pomagać i pomagać skutecznie oraz jak się nie wypalić, a także jak współpracować w społeczności lokalnej i działać systemowo uruchamiając lokalne siły społeczne i skutecznie koordynować działania. Będzie czas na pytania, wymianę dobrych praktyk, wspólne szukanie rozwiązań.
Profesor nadzwyczajny, doktor habilitowany nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika, pedagożka resocjalizacyjna mediatorka, steeetworkerka, terapeutka, działaczka społeczna, aktywistka lokalna. Na co dzień pracuje na Uniwersytecie Jagiellońskim, prowadzi Koło Naukowe Pedagogów Resocjalizacyjnych. Badaczka aktywności gangów młodzieżowych i dzieci na ulicy w nurcie Urban Studies. Autorka wielu szkoleń z zakresu profilaktyki zachowań ryzykownych skierowanych do nauczycieli, pedagogów, wychowawców, pracowników socjalnych, rodziców i młodzieży.
jest miejsce dla każdego
Zobacz
inne szkolenia
Prowadzimy profesjonalne, jakościowe, wartościowe szkolenia dla organizacji, firm i różnych innych grup społecznych – w przystępnej cenie i wspierającej atmosferze.