Otyłość – epidemia naszych czasów. Fakty i mity dotyczące choroby i jej leczenia

22 listopada 2021

Forma zajęć: online

Prowadzi: Katarzyna Partyka-Doleżałek

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), w ciągu ostatnich 40 lat populacja osób otyłych zwiększyła się prawie trzykrotnie. Otyłość rozpatrujemy już nie tylko jako chorobę przewlekłą dotyczącą konkretnych pacjentów ale również w kategoriach problemu społecznego, określanego mianem Epidemii XXI wieku.

Mitów związanych z otyłością jest wiele, dlatego zapraszamy na specjalny webinar podczas którego zmierzymy się z częścią z nich. Problem otyłości zostanie omówiony z trzech punktów widzenia tj. pacjenta, lekarzy oraz lidera organizacji pacjenckiej. Porozmawiamy o możliwościach leczenia, konieczności holistycznego spojrzenia na chorobę oraz szukania wsparcia.

Prowadzący webinar podzielą się wiedzą i doświadczeniami na temat czynników ryzyka, metod leczenia oraz narzędzi dostępnych w leczeniu. Postarają się także odpowiedzieć na pojawiające się pytaniem czy przekonanie społeczne – „ czy chirurgiczne leczenie otyłości to na pewno pójście na łatwiznę?” Dowiecie się kiedy nadprogramowe kilogramy powinny wzbudzić naszą czujność i kiedy mówimy już o otyłości wymagającej interwencji chirurga.

Podczas spotkania będzie czas zarówno na prelekcję dotyczącą zagadnienia oraz na dyskusję i wymianę doświadczeń uczestników spotkania.

Webinar odbywa się w ramach Społecznego Klubu Dyskusyjnego, do którego zapraszamy osoby z terenu gminy Liszki (zamieszkujące lub pracujące na terenie Gminy Liszki), które czują potrzebę rozmowy na ważne tematy społeczne.

 

PROWADZĄCA SPOTKANIE:

Katarzyna Partyka-Doleżałek – Prezes i założyciel Stowarzyszenia Pacjentów Bariatrycznych CHLO-organizacji pacjenckiej powstałej w Krakowie w 2015 roku. Organizującej cykliczne spotkania edukacyjne i grupy wsparcia. Dziś Stowarzyszenie CHLO działa w 15 wiodących ośrodkach bariatrycznych w całej Polsce pomagając chorych na otyłość świadomie podjąć decyzje o leczeniu oraz uczy jak powinni postępować aby ich leczenie przyniosło jak najlepsze i trwałe efekty ,wspierając na każdym etapie przygotowań do zabiegu oraz leczenia. Członek Rady organizacji pacjenckich działających oraz uczestnik zespołu działającego ds. przeciwdziałania dyskryminacji chorujących na otyłość działających przy rzeczniku praw pacjenta. Pacjentka bariatryczna od 2013 roku, zabieg przeprowadził prof. Andrzej Budzyński.

 

UCZESTNICY SPOTKANIA I DYSKUSJI:

Andrzej Budzyński – Prof. dr hab. n. med. Ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie. W latach 2013-2019 Kierownik Kliniki Chirurgii Endoskopowej ,Metabolicznej oraz Nowotworów Tkanek Miękkich SU „Czerwona Chirurgia” w Krakowie. Autor kilkuset publikacji naukowych publikowanych w czasopismach branżowych, oraz współautor wielu podręczników. Mentor i nauczyciel studentów Wydziału Lekarskiego CMUJ Członek wielu organizacji naukowych w tym ;Towarzystwo Chirurgów Polskich .Polskie Towarzystwo Gastroeneterologiczne, European Association for Endoscopic Surgery ,Sekcja Videochirurgii TChP ,Sekcja Chirurgii Bariatrycznej i Metabolicznej TChP (wiceprezes). Od 2015 roku zaangażowany w działaność #teamCHLO Stowarzyszenia Pacjentów Bariatrycznych CHLO angażujący się w budowanie świadomości na temat chirurgicznego leczenia otyłości, regularnie biorąc udział w spotkaniach pacjenckich oraz konferencjach czy wystąpieniach medialnych na temat choroby otyłościowej i możliwości leczenia

Dorota Budzyńska – dr n. med, specjalsta chirurgii ogólnej, autorka wielu prac naukowych oraz uczestnik zjazdów naukowych .Samodzielnie przeprowadza szereg operacji z zakresu chirurgii małoinwazyjnej wykraczających poza zakres typowych procedur wykonywanych w Polsce. Uczestnik wielu szkoleń także w wiodących klinikach Europejskich. Czlonkini Towarzystw Naukowych w tym Towarzystwa Chirurgów Polskich,Sekcji Videochirurgii TChP oraz Sekcji Chirurgii Bariatrycznej TChP Czlonkini #teamCHLO Stowarzyszenia Pacjentów Bariatrycznych CHLO regularnie bioraca udział we wszelkich aktywnościach na temat choroby otyłościowej i możliwości leczenia.

 

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

Szkolenie przeznaczone jest dla osób z terenu gminy Liszki (zamieszkujących lub pracujących na terenie Gminy Liszki). Warunkiem uczestniczenia w webinarze jest zapisanie przez formularz zgłoszeniowy.

Czas trwania: godz. 18.00 -20.00
Termin: 22 listopada 2021,
Miejsce: on-line; platforma zoom
Liczba uczestników: max. 30 osób

 

KOSZT: BEZPŁATNE

Webinar organizowany jest w ramach projektu: pn. “Centrum Aktywności Społecznej“ i jest w całości dofinansowany ze środków otrzymanych z NIW-CRSO w ramach Program Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. Więcej o projekcie można dowiedzieć się na funpage’u Lisieckiej Przestrzeni Rozwoju.