Mama, Tata pod moją opieką – jak dalej żyć i cieszyć się życiem

8 grudnia 2021

Forma zajęć: online

Prowadzi: Angelika Broniewska

W życiu niektórych z nas przychodzi moment, kiedy musimy zaopiekować się własnymi rodzicami. Stajemy wtedy przed trudnymi decyzjami. Zadajemy sobie pytanie czy i jak dostosować życie do tego wyzwania. Z jednej strony chcemy pozostać aktywni zawodowo a z drugiej nasi niesamodzielni rodzice potrzebują opieki, nie rzadko 24h na dobę. Nierzadko wyzwanie to przekracza nasze możliwości, zaczynamy  doświadczać zespołu wypalenia opiekuna, kryzysów osobistych i problemów zawodowych. Nie wiemy co dalej robić, jak zorganizować swoje życie,  gdzie i w jaki sposób uzyskać wsparcie.

Nie zawsze i nie dla wszystkich rozwiązaniem problemu jest instytucjonalna forma, np. dom pomocy społecznej, opieki nad bliskimi. Badania naukowe dowodzą, że pozostawanie osób niesamodzielnych w ich naturalnym środowisku (w rodzinie), przy odpowiednim systemowym wsparciu jest optymalnym rozwiązaniem dla każdego.

 

Czego dowiesz się podczas webinaru?

Podczas spotkania online będzie można dowiedzieć się, jakie problemy spotykają nie tylko osoby niesamodzielne ale przede wszystkim ich opiekunów, jakich kryzysów mogą doświadczyć , czego mogą się spodziewać opiekując się bliską osobą i jak mogą sobie z tym radzić.

Podpowiemy jak zorganizować opiekę nad taką osobą w domu, gdzie szukać pomocy, czym jest opieka wytchnieniowiowa oraz jakie są prawa opiekunów i osób niesamodzielnych. Podczas spotkania będzie czas zarówno na prelekcję dotyczącą zagadnienia jak i na zadawanie pytań. Liczymy na ożywioną dyskusję i wymianę doświadczeń uczestników.

Webinar odbywa się w ramach Społecznego Klubu Dyskusyjnego, do którego zapraszamy osoby z terenu gminy Liszki (zamieszkujące lub pracujące na terenie Gminy Liszki), które czują potrzebę rozmowy na ważne tematy społeczne.

 

PROWADZĄCA:

Angelika Broniewska – autorka dwóch projektów unijnych „Krakowskie Centrum Informacji i Wsparcia dla Opiekunów Osób Niesamodzielnych w Krakowie” oraz „Wspornik- Punkt Wsparcia Opiekunów”, która wdrażała oraz w których zdobyła doświadczenie jako manager opieki. Od wielu lat związana z organizacjami pozarządowymi zajmującymi się pomocą osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom. Obecnie prezes Fundacji ipomocni.pl, wcześniej przez 3 lata wiceprezes Fundacji Pełnej Życia w Krakowie  i przez 7 lat wiceprezes Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niewidomych i Słabowidzących „Tęcza” w Warszawie.

 

Dla kogo:

Szkolenie przeznaczone jest w szczególności dla osób z terenu gminy Liszki (zamieszkujących lub pracujących na terenie Gminy Liszki).

 

Informacje organizacyjne:

Termin: 8 grudnia 2021, godz. 18.00 -20.00
Miejsce: online; platforma zoom
Liczba uczestników: max. 30 osób

Warunkiem uczestniczenia w webinarze jest zapisanie przez formularz zgłoszeniowy. Każda zapisana osoba otrzyma link do spotkania na wskazany podczas zapisów adres mailowy.

 

Koszt: BEZPŁATNE 

Webinar organizowany jest w ramach projektu : pn. „Centrum Aktywności Społecznej“ i jest w całości dofinansowany ze środków otrzymanych z NIW-CRSO w ramach Program Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. Więcej o projekcie można dowiedzieć się na fanpage‘u Lisieckiej Przestrzeni Rozwoju.