Lokalni. Kulturalni. Liderzy lokalnej kultury

13 grudnia 2021

Forma zajęć: online

Prowadzi: Liderzy Kultury

Zastanawiałeś się kiedyś co dzieje się w gminie, co oferuje miejsce, w którym mieszkasz? Jeśli tak, zapraszamy na spotkanie z lokalną kulturą poprzez spotkanie z ciekawymi ludźmi, działającymi na rzecz jej rozwoju. Jest to nie tylko okazja na poznanie interesujących ludzi ale i poszerzenie swoich horyzontów czy zainteresowań.

Naszymi Gośćmi będą prawdziwi Lokalni Liderzy, osoby które są aktywne i z prawdziwą energią tworzą wspólnoty lokalne. Motywuje ich pasja i chęć wprowadzenia pozytywnych zmian w swoim otoczeniu. Podczas rozmowy przedstawią swoje inicjatywy, opowiedzą o dobrych jak i złych stronach ich prowadzenia oraz jak udaje im się angażować społeczność gminną do współpracy.

 

Uczestnicy:

Paweł Mastek; Chór Vox Nicolai; Ukończył Wydział Historii Kościoła ówczesnej Papieskiej Akademii Teologicznej na wydziale – Muzyka sakralna. Jako organista praktykował w krakowskich kościołach, m. im w kościele O. Bernardynów pod Wawelem. Od 2004 roku piastuje stanowisko organisty w kościele p.w. św. Mikołaja w Liszkach. Rok później założył chór parafialny „Vox Nicolai” skupiający dorosłych i młodzież z okolicznych miejscowości. Chór do dziś działa przy parafii, bierze udział w świętach i uroczystościach, corocznie przygotowuje koncert kolęd w okresie bożonarodzeniowym a w okresie Wielkiego Postu wykonuje, jako jeden z nielicznych, Pasję wg. Św. Jana – kompozycję Ireny Pfeifer. Jego działalność chóralna zainspirowana jest świadomością bogatej historii chórów w Liszkach w czasach minionych, oraz chęć jej kontynuowania. Jak nikt inny potrafi jednoczyć ludzi, wszak wspólny śpiew łączy.

 

Dorota Kamińska; założycielka Teatru Albertus; Z zamiłowania i pasji nauczyciel. Pracuje w szkole w Rącznej. Rdzenna mieszkanka Mnikowa, gdzie przez 25 lat pełniła posługę organisty. Tam też 21 lat temu narodził się Teatr Albertus, który od początków jego istnienia prowadzi, pisząc wszystkie scenariusze, reżyserując kolejne spektakle i prowadząc próby. Teatr Albertus nie jest jej ścieżką zawodową, prowadzi go społecznie i kocham jak własne dziecko. Swoją pracę i pasję, a więc nauczanie, muzykę i teatr  traktuję jako czas dany jej na ziemi, który chce wykorzystać najlepiej, jak to możliwe. Jest to jej droga do drugiego człowieka.

 

Dawid Roj; Gminna Orkiestra Dęta w Liszkach; Z zawodu magister administracji i muzyk instrumentalista. Ukończył szkołę muzyczną I stopnia w Oleśnie w województwie opolskim (trąbka, fortepian), szkołę muzyczną II stopnia w Krakowie (trąbka + fortepian), oraz studium dla kapelmistrzów i tamburmajorów orkiestr dętych w Nowym Sączu. Od 20 lat związany z różnego rodzaju zespołami muzycznymi. Grał w kilku orkiestrach woj. opolskiego m.in. w  Radłowie, Biskupicach, Wind Badzie, oraz w Małopolsce w Zielonkach i w Woli Zachariaszowskiej. Wystąpił na scenie z Majką Jeżowską, Zbigniewem Wodeckim i Andrzejem Sikorowskim. Wziął udział w programie „Must be the music”. Od 6 lat jest kapelmistrzem Gminnej Orkiestry Dętej w Liszkach. Swoją motywację czerpie z fascynacji nad orkiestrami dętymi, które są swoistymi oazami kultury, gdzie ludzie przychodzą realizować swoje często długo ukrywane pasje gdzie zawiązują się przyjaźnie i ciekawe znajomości a grają w nich często całe rodziny.

 

Anna Kruczek; Zespół Ziemia Lisiecka; od dziecka zakochana w Polskim folklorze. Dyplomowany instruktor tańca o specjalności taniec ludowy z zawodowym doświadczeniem tanecznym (tancerka Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk im. S. Hadyny), magister pedagogiki Opiekuńczo – Wychowawczej z wieloletnim stażem w pracy z dziećmi i młodzieżą. Od września 2015 r. kierownik artystyczny, choreograf i instruktor Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Lisiecka, który w trakcie swojej działalności zgromadził ponad 50 dzieci w wieku od 4 do 16 lat. Jak prawdziwa liderka w 2016 roku założyła Stowarzyszenie Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Lisiecka” aby wspomóc działanie zespołu. Ania z prawdziwym zaangażowaniem przekazuje swoje umiejętności i wiedzę młodszemu pokoleniu a swoją pasją zaraża innych.

 

ProwadzącY spotkanie

Szymon Krzanik; Komendant IV Szczepu „Nadwiślanie”, uczestnik pierwszej edycji kursu Akademia Lidera. Od zawsze społecznik i działacz na rzecz lokalnej społeczności. W harcerstwie miał zostać tylko na chwilę a skończyło się stworzeniem własnej drużyny a później objęciem funkcji komendanta szczepu. Organizator niezliczonych wyjazdów, obozów, eventów. Podczas spotkania postara się nam pomóc odpowiedzieć na pytanie „Jak to jest być lokalnym liderem?”.

 

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

Webinarium przeznaczone jest dla osób z terenu gminy Liszki (zamieszkujących lub pracujących na terenie Gminy Liszki).
Warunkiem uczestniczenia w webinarze jest zapisanie przez formularz zgłoszeniowy.
Czas trwania: godz. 18.00 -20.00
Termin: 13 grudnia 2021,
Miejsce: on-line; platforma zoom

 

KOSZT: BEZPŁATNE

Webinar organizowany jest w ramach projektu: pn. “Centrum Aktywności Społecznej“ i jest w całości dofinansowany ze środków otrzymanych z NIW-CRSO w ramach Program Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. Więcej o projekcie można dowiedzieć się na fanpage’u Lisieckiej Przestrzeni Rozwoju.