Celem kursu jest wzmocnienie lokalnych liderów w wymiarze zarządzania oraz wyposażenie ich w kompetencje społeczne i zawodowe, pozwalające na ich rozwój jako liderów, a poprzez to na rozwój społeczności lokalnych, w których działają. Uczestnicy podniosą swoje kompetencje zawodowe i osobiste oraz umiejętności zarządzania, co przełoży się na profesjonalizację i podnoszenie jakości działań liderów i organizacji społecznych.
Ponadto kurs ma na celu integrować nieformalnych liderów oraz osoby, które już pracują w organizacjach pozarządowych, aby wymieniały swoje doświadczenia, włączały się w podejmowane działania, tworząc razem projekty. Do współpracy i uczestnictwa w kursie zapraszamy również liderów pracujących w strukturach samorządu, aby podzielili się swoim doświadczeniem i promowali wartość inicjatyw o charakterze społecznym.
Kurs realizowany w ramach projektu pn. “Centrum Aktywności Społecznej“ obejmuje 80 godzin szkoleń i jest w całości dofinansowany ze środków otrzymanych z NIW-CRSO w ramach Program Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
Kurs przeznaczony jest dla osób z terenu gminy Liszki (powiat krakowski), tj.:
- Mieszkańców gminy Liszki angażujących się lub chcących się zaangażować w działania na rzecz społeczności lokalnej,
- Pracowników NGO i członków organizacji społecznych (fundacji, stowarzyszeń, KGW, klubów sportowych, OSP, harcerzy) działających na terenie gminy Liszki,
- Osób działających lub pracujących w instytucjach lub organizacjach (jak np. urzędy, szkoły, biblioteki, poradnie, ośrodki zdrowia) wspierające mieszkańców gminy Liszki
- Przedstawicieli samorządu lokalnego gminy Liszki (radnych, sołtysów, koordynatorów projektów i pracowników instytucji współpracujących z NGO),
- Przedsiębiorców i pracowników lokalnych firm angażujących się lub chcących się zaangażować w działania na rzecz społeczności lokalnej.
czyli dla każdego kto chciałby działać na rzecz własnej społeczności lokalnej, realizować wspólne inicjatywy oraz zmieniać świat wokół siebie!
Korzyści z udziału w kursie:
- podniesienie własnych kompetencji osobistych i zawodowych w zakresie komunikacji interpersonalnej, asertywności i współpracy,
- poznanie charakteru zadań i odpowiedzialności roli lidera,
- kształtowanie własnego autorytetu lidera,
- poznanie stylów i metod zarządzania projektami i zespołami,
- nabycie umiejętności w tworzeniu i prowadzeniu projektów społecznych,
- nauczenie się jak skutecznie budować zaangażowany i efektywnie pracujący zespół,
- poznanie sposobów reagowania na trudne sytuacje i konflikty w zespole,
- poznanie innych zaangażowanych liderów.
STRUKTURA KURSU:
Kurs przeznaczony jest dla 10 osób i obejmuje łącznie 80 godzin szkoleń w ramach 10 dni szkoleniowych podzielonych na 5 dwudniowych warsztatów:
Warsztat 1
Temat: Umiejętności interpersonalne i komunikacja w pracy lidera.
Termin: 19 i 20 lutego 2022 r., sobota i niedziela w godz. 10:00 – 17:00
Prowadząca: Marta Kijanko
Warsztat 2
Temat: Współpraca i tworzenie partnerstw lokalnych
Termin: 12 i 13 marca 2022 r., sobota i niedziela w godz. 10:00 – 17:00
Prowadząca: Marta Henzler
Warsztat 3
Temat: Tworzenie własnych projektów i inicjatyw społecznych
Termin: 9 i 10 kwietnia 2022 r., sobota i niedziela w godz. 10:00 – 17:00
Prowadzący: Piotr Henzler
Warsztat 4
Temat: Zarządzanie zespołem – narzędzia i metody
Termin: 7 i 8 maja 2022 r., sobota i niedziela w godz. 10:00 – 17:00
Prowadząca: Marta Kijanko
Warsztat 5
Temat: Mój potencjał do bycia liderem
Termin: 28 i 29 maja 2022 r., sobota i niedziela w godz. 10:00 – 17:00
Prowadząca: Marta Kijanko
Miejsce realizacji kursu:
Liszki, ul. Tyniecka 1 (nad Pocztą Polską)
Kurs zaplanowany jest w formie stacjonarnej, jednakże w sytuacji dodatkowych obostrzeń i zaostrzonych standardów sanitarnych zw. z pandemią, zastrzegamy sobie możliwość realizacji kursu w formie online.
KADRA REALIZUJĄCA KURS
Kurs prowadzony jest przez doświadczonych trenerów i ekspertów z zakresu komunikacji interpersonalnej, zarządzania zespołem, coachingu, przywództwa.
Marta Kijanko – psycholożka, trenerka kompetencji interpersonalnych oraz menadżerskich, coach i teamcoach. Superwizorka procesów coachingowych. Nauczyciel coachingu. Psychoterapeutka Gestalt, wykładowca akademicki i doradca w obszarze rozwoju pracowniczego. Praktyk w budowaniu systemów Talent Managementu. Prowadzi szkolenia dla menadżerów i zespołów w obszarze kompetencji interpersonalnych i przywódczych oraz dla osób będących w okresie kryzysów i/lub zmiany.
Marta Henzler – socjolożka, edukatorka, trenerka umiejętności społecznych, superwizorka. Na co dzień związana ze Stowarzyszeniem BORIS, aktywna członkini Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych STOP, ekspertka CAL. Od siedemnastu lat pracuje rozwojowo z grupami i społecznościami. Szkoli i superwizuje trenerów/trenerki i edukatorów/edukatorki w całej Polsce. Projektuje i realizuje programy edukacyjne na rzecz rozwoju społeczności lokalnych, instytucji, organizacji. Ukończyła Szkołę Trenerów STOP i Szkołę Treningu Grupowego, także studia podyplomowe z zakresu superwizji na Uniwersytecie Gdańskim.
Piotr Henzler – socjolog, trener i doradca pracujący z osobami i grupami związanymi z instytucjami lokalnymi, organizacjami pozarządowymi i grupami nieformalnymi. Specjalizuje się w zarządzaniu organizacjami, zarządzaniu zespołem, komunikacją i współpracą. Wspiera liderów i liderki w planowaniu i wdrażaniu zmiany – w organizacjach i środowiskach, w których działają. Na co dzień zaangażowany w działania Fundacji Akademii Organizacji Obywatelskich. Członek i superwizor Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych STOP.
OPIEKUN GRUPY:
Izabela Plur – socjolożka i pedagog, z dyplomem studiów podyplomowych z ekonomii społecznej, organizacji pomocy społecznej oraz zarządzania organizacjami pozarządowymi. Od wielu lat związana z III sektorem. Posiada również doświadczenie w pracy w administracji samorządowej i rządowej. Kierownik podmiotów reintegracyjnych: Klubu Integracji Społecznej (2009 – 2012) i Centrum Integracji Społecznej (2016-2018 i ponownie od 2021). Dyrektorka Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych (2019-2020). Członkini Zarządu Federacji Małopolska Pozarządowa (2015-2020). Członkini Krakowskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego III kadencji (2016-2019). Od 2012 roku Prezes Zarządu Fundacji Przestrzeń Rozwoju.
REKRUTACJA I ZAPISY
- Kurs przeznaczony jest dla liderów działających lub pracujących w instytucjach i organizacjach na rzecz społeczności lokalnej gminy Liszek.
- Warunkiem rezerwacji miejsca jest:
- wypełnienie i przesłanie formularza zgłoszeniowego w terminie do 31.01.2022 r.
- odbycie rozmowy rekrutacyjnej,
- podpisanie Umowy uczestnictwa w Kursie.
- Warunkiem udziału w Kursie jest deklaracja udziału, a następnie udział w min. 80% spotkaniach.
Więcej informacji o kursie oraz zapisach można uzyskać kontaktując się:
- drogą mailową: [email protected]
- pod numerem telefonu: 505 123 034 (Iwona Surmaj – opiekun grupy).
Jeżeli jesteś zainteresowana/y uczestnictwem w Kursie wypełnij formularz zgłoszeniowy – skontaktujemy się z Tobą. Decyduje kolejność zgłoszeń. Mamy tylko 10 miejsc w pełni dofinansowanych!
Kurs jest realizowany w ramach projektu: pn. “Centrum Aktywności Społecznej“ i jest w całości dofinansowany ze środków otrzymanych z NIW-CRSO w ramach Program Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. Więcej o projekcie można dowiedzieć się na funpage’u Lisieckiej Przestrzeni Rozwoju.