W pracy z dziećmi i młodzieżą poszukujemy metody, która trafi, która pomoże znaleźć rozwiązania. Coraz częściej w tym celu w procesie edukacji sięgamy do technik coachingowych.
Pojęcie coachingu liczy sobie kilka tysięcy lat. Jego korzenie sięgają już starożytnej Grecji i nauk Sokratesa. Metoda sokratejska polegała na zadawaniu ważnych pytań mających na celu samodzielne odnalezienie przez ucznia wyobrażenia ukrytego w nim samym.
Coaching to dyscyplina wykorzystywana w procesie zmian. Pozwala nam na przejście z punktu, w którym obecnie się znajdujemy do punktu, w którym chcemy być. Jest to rodzaj ścieżki łączącej stan obecny z pożądanym. Coaching jest również stylem budowania relacji, sposobem towarzyszenia drugiej osobie w jej zmianie i rozwoju.
W procesie tym wykorzystywane są takie dyscypliny jak inteligencja emocjonalna, pozytywna psychologia, praca z wyobraźnią oraz stosowanie konkretnych narzędzi. Filozofia coachingu opiera się na idei, że każdy człowiek ma swe własne odpowiedzi i ponosi odpowiedzialność za swój los.
Chociaż cały potencjał znajduje się w nas samych, czasami by osiągnąć to czego pragniemy musimy stawić czoła zewnętrznym, i co ważniejsze, wewnętrznym przeszkodom, które nas powstrzymują.
Dla kogo
Szkolenie skierowane jest do osób pracujących w obszarze edukacji i wychowania na terenie Gminy Liszki, których działalność związana jest z pracą z dziećmi i młodzieżą i ich rodzicami, tj. nauczycieli, wychowawców, opiekunów, pedagogów i psychologów szkolnych.
Zagadnienia szkolenia
- Czym jest coaching?
- Różnice między coachingiem a innymi metodami rozwojowymi
- Warunki niezbędne dla skuteczności coachingu
- Określanie celów metodami coachingowymi
- Przekonania i metody pracy z nimi
- Praca z metaforą
Korzyści
- poznanie elementów narzędzi i technik pracy coachingowej w pracy nauczyciela
- budowanie procesu nauczania i wychowania z wykorzystaniem umiejętności coachingowych
Prowadzący: Patryk Lange
Profesjonalny coach, trener i superwizor coachingu. Pracuje z osobami zarządzającymi nad uwalnianiem autentyczności, rozwojem umiejętności liderskich i przywódczych, sprawnym poruszaniem się w gąszczu relacji interpersonalnych z wykorzystaniem potencjału emocji i intuicji. Łączy w sobie analitykę i poukładanie inżyniera z pasją do ludzi i rozwoju psychologa.
Organizacja warsztatu
Termin: 7 grudnia 2021, wtorek w godz. 9.00 – 14.00
Miejsce: Liszki 206, I piętro (nad Pocztą Polską)
Liczba uczestników: max. 10