Depresja dzieci i młodzieży: po czym poznasz, że Twoje dziecko cierpi na depresję i potrzebuje pomocy?

8 listopada 2021

Forma zajęć: online

Prowadzi: Małgorzata Michel

Spotkanie przeznaczone jest dla wszystkich osób chcących dowiedzieć się, czym jest depresja dzieci i młodzieży i jakie mogą być jej przyczyny, czym się objawia i co robić, jeśli uznamy, że nasze dziecko cierpi i potrzebuje pomocy?  Depresja została uznana za chorobę cywilizacyjną. Obecnie wiele dzieci i młodzieży cierpi z powodu jej objawów lub obniżonego nastroju mogącego zakończyć się epizodem depresyjnym. Okres pandemii i długa izolacja nasiliły ryzyko wystąpienia depresji u dzieci i młodzieży, spowodowały również wzrost zachowań ryzykownych, myśli samobójczych, samookaleczeń.

Prowadząca webinar podzieli się wiedzą na temat czynników ryzyka, objawów depresji, które u dzieci często są niespecyficzne. Nasza wiedza i świadomość to cenne narzędzie do tego, aby szybko i skutecznie zareagować w sytuacji, kiedy nasze dzieci wykazują objawy obniżonego nastroju i smutku prowadzącego do depresji. Wczesna reakcja i aktywne szukanie pomocy bez oceniania dziecka szybciej spowodują, że trafi ono do profesjonalisty. Jednocześnie w ten sposób możemy zapobiec zachowaniom ryzykownym czy niebezpiecznym dla zdrowia i życia.

Webinar odbywa się w ramach Społecznego Klubu Dyskusyjnego, do którego zapraszamy osoby z terenu gminy Liszki (zamieszkujące lub pracujące na terenie Gminy Liszki), które czują potrzebę rozmowy na ważne tematy społeczne. Podczas spotkania będzie czas zarówno na prelekcję dotyczącą zagadnienia oraz na dyskusje i wymianę doświadczeń uczestników spotkania.

 

PROWADZĄCA:

Małgorzata Michel – profesor nadzwyczajny doktor habilitowany nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika, pedagożka resocjalizacyjna mediatorka, steeetworkerka, terapeutka, działaczka społeczna, aktywistka lokalna. Na co dzień pracuje na Uniwersytecie Jagiellońskim, prowadzi Koło Naukowe Pedagogów Resocjalizacyjnych. Badaczka aktywności gangów młodzieżowych i dzieci na ulicy w nurcie Urban Studies. Autorka wielu szkoleń z zakresu profilaktyki zachowań ryzykownych skierowanych do nauczycieli, pedagogów, wychowawców, pracowników socjalnych, rodziców i młodzieży.

 

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

Czas trwania: 3 godziny warsztatowe
Termin: 8 listopada 2021, godz. 18.00 -20.00
Miejsce: on-line; platforma zoom
Liczba uczestników: max. 30 osób

 

KOSZT: BEZPŁATNE

Warunkiem uczestniczenia w webinarze jest zapisanie się przez formularz zgłoszeniowy. Webinar organizowany jest w ramach projektu: pn. “Centrum Aktywności Społecznej“ i jest w całości dofinansowany ze środków otrzymanych z NIW-CRSO w ramach Program Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. Więcej o projekcie można dowiedzieć się na fanpage’u Lisieckiej Przestrzeni Rozwoju.